Nawigacja

Wydarzenia

Inne

Rok szkolny 2020/21

"Sprzątane Świata"

W piątek 25 września uczniowie naszej szkoły wzieli udział w akcji "Sprzątania Świata", po powrocie do szkoły na uczniów czekał słodki poczęstunek.

 

Rok szkolny 2019/20

Polska - moja Ojczyzna

      20 stycznia 2020r. w naszej szkole odbyły się zajęcia przeprowadzone przez przedstawicieli agencji " Lupus" w ramach programu edukacyjnego "Polska - moja Ojczyzna". Głównym celem lekcji było przybliżenie i wyjaśnienie czym jest PATRIOTYZM i OJCZYZNA. Uczniowie mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę na temat naszego kraju. Przypomnieli sobie nazwy polskich gór, rzek, największych miast oraz państw sąsiadującychz Polską. dzieci chętnie uczestniczyły w spotkaniu. Z dużym zaangażowaniem rozwiązywały zagadki związane z Polską na specjalnie przygotowanych tablicach edukacyjnych. W nagrodę uczniowie uczestniczyli w sesji zdjęciowej ubrani w mundury oraz otrzymali pamiątkowe dyplomy za aktywny udział w zajęciach.


 

Walentynki

    Samorząd Uczniowski  i w tym roku nie zapomniał o tym ważnym, dla dzieci i młodzieży dniu. Od rana na korytarzu szkolnym znajdowała się  ,,Magiczna skrzynka” do której można było wrzucać życzenia walentynkowe dla wybranej osoby. Po dużej przerwie przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego wręczali wybrańcom ,,walentynki”. Na ten moment wszyscy czekali z utęsknieniem. Radości było co niemiara, a zazdrosnego oka także nie zabrakło. W tym dniu pomyślano również o podniebieniu, dlatego na przerwie można było kupić  pięknie udekorowane, słodkie, czerwone serduszka. Odbyła się także dyskoteka walentynkowa dla całej społeczności szkolnej, podczas której każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Oprócz tańców były wróżby walentynkowe i bardzo ciekawe konkursy. Panie z Rady Rodziców zorganizowały sklepik ze smakołykami, obdarowały każde dziecko słodkim serduszkiem i przygotowały dla wszystkich uczniów paczki- niespodzianki. Zapraszamy za rok.

Wigilie klasowe

Wigilie klasowe to tradycja naszej szkoły. Każda klasa ze swoim wychowawcą spędza ten czas przy pięknie nakrytych stołach, o które najczęscie zadbali rodzice. Rozpoczynamy od przeczytania fragmentu Pisma Świetego i dzieleniu się opłatkiem. Dzieci snują opowieści o tym jak w ich domach wygląda wigilijny wieczór. Wspólnie spiewamy kolędy. wszyscy jednak z niecierpliwością czekają na wzajemne obdarowanie się upominkami.

Dzień Zdrowego Odżywiania

Jak co roku ,w listopadzie Samorząd Uczniowski zorganizował ,,Dzień zdrowego odżywiania się”. W tym dniu zachęcano uczniów do rezygnacji ze słodyczy i fast foodów na rzecz zdrowej żywności. Dzięki hojności sponsorów, przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego sprzedawały jabłka, gruszki, mandarynki, naturalne soki, mleczne bułeczki i jogurty. Zdrowa żywność cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród uczniów i nauczycieli . Zarobione pieniądze zasiliły konto Samorządu Uczniowskiego .

 


 

Dzień Pluszowego Misia

 

I w tym roku szkolnym przyłączyliśmy się do obchodów międzynarodowego Dnia Pluszowego Misia. W tym dniu, 25 listopada uczniowie przyszli do szkoły w towarzystwie swoich pupili. Na dużej przerwie, chętne dzieci miały możliwość zaprezentowania swoich pluszaków. Następnie organizatorka zapoznała uczestników z historią niezwykłej maskotki jaką jest pluszowy miś ,a także zaprezentowała misia jako bohatera bajek i filmów. Na zakończenie spotkania uczniowie uczyli się piosenki pt. „Pluszowy miś”.

 

 

Pasowanie na czytelnika

Dnia 28.11.2019 w bibliotece szkolnej odbyło się pasowanie na czytelnika dzieci z ,,0”.Po powitaniu ,bibliotekarka zapoznała uczniów z księgozbiorem biblioteki , zwracając uwagę na rolę książki w życiu człowieka.Następnie uczestnicy rozwiązywali zagadki związane z książką, rozpoznawali bohaterów bajek, wypowiadając się na ich temat. Słuchając wiersza pt.,, Książka”, poznali prośby książki , a więc dowiedzieli się jak należy o nie dbać. Po tych zmaganiach nastąpiło pasowanie na czytelnika i wręczenie dyplomów. Zadowolone dzieci mogły już wypożyczyć książki.

 

 


 

 

 

 Popołudnie z matematyką

Dnia 31.10.2019r. w naszej szkole odbyło się spotkanie młodych matematyków na zajęciach ,,Popołudnie z matematyką”, zorganizowane przez Samorząd Uczniowski.

Na zajęciach uczniowie ,,bawili się matematyką” jednocześnie ucząc się i poznając tajniki ,,królowej nauk”. Uczestnicy obejrzeli film przedstawiający historię matematyki, nauczyli się piosenki ,,Liczymy do dziesięciu”, pracowali z robotem programując jego ruchy, rozwiązywali labirynty, wykreślanki i krzyżówki matematyczne. Kodowali i rozszyfrowywali kody liczbowe, rysowali na papierze i na tablicy interaktywnej lustrzane odbicia przedmiotów. Dużo frajdy sprawiły dzieciom ,,figle z zapałkami” i budowanie figur przestrzennych z makaronu i chrupek. Dobrą radą i pomocą podczas wykonywania zadań służyły panie Lucyna Nagengast, Teresa Nowakowska i Ola Stenzel.

Organizatorzy zadbali także o podniebienia uczniów. Dzięki pomocy p. Marleny Ciężkiej i p. Angeliki Pytlińskiej mogli zjeść gorące gofry z bitą śmietaną i świeżutkimi malinami. Zajęcia sprawiły dzieciom dużo radości, a piosenka towarzyszyła podczas odpoczynku między zadaniami.

KONCERT „ZBIERAJ Z KLASĄ”

28.10.2019r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w koncercie „Zbieraj z klasą”, który odbył się w hali sportowej w Wysokiej. Na początku dzieci dowiedziały się na czym polega akcja i jakie korzyści wynikają z jej organizacji. Potem uczniowie wysłuchali piosenek o tematyce ekologicznej oraz brali udział w konkursach w których zdobyli cenne nagrody.

Koncert był interesującą lekcją przyrody i ekologii. Uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych informacji np. co to są eletrośmieci oraz ile litrów wody może skazić jedna bateria typu „paluszek”?. Widowisko prowadzili ambasadorzy akcji „Zbieraj z klasą”: Justyna Tomańska i Mariusz Totoszko.

 

 

 

 

Spotkanie autorskie z Filipem Porębskim

We wtorek 8.10.2019r. w naszej szkole odbyło się spotkanie autorskie z Filipem Porębskim. Pan Filip jest licealistą oraz autorem książek dla dzieci.

Na początku spotkania pan Filip opowiedział o sobie i swoich zainteresowaniach literaturą. Młody pisarz pokazał swoje książeczki, które już zostały wydane - „Zosia i Maks czyli afera za dużych spodni” oraz „Banda nieudaczników”, a także opowiedział o ich bohaterach i niektórych historyjkach. Następnie autor zaproponował zabawę w konferencję prasową. Uczniowie czynnie brali udział w spotkaniu. Zadawali wiele ciekawych pytań, na które nasz gość chętnie odpowiadał. W nagrodę każdy uczestnik otrzymał pamiątkową zakładkę.

Pod koniec spotkania dzieci miały możliwość otrzymania autografu od pisarza oraz zrobienia sobie wspólnego zdjęcia.

 

DZIEŃ CHŁOPAKA

Dnia 4.10.2018r. w naszej szkole odbyła się dyskoteka z okazji Dnia Chłopaka.

Przygotowania do tej zabawy trwały kilka dni. Dziewczęta wytypowały kandydatów do konkursu ,,MISTERA SZKOŁY” podczas tajnego głosowania. Chłopcy chcąc zdobyć jak najwięcej głosów starali się zaimponować dziewczynom. W konkursie wzięło udział czterech kandydatow. Chcąc zwyciężyć i zdobyć tytuł ,,MISTERA SZKOŁY” chłopcy musieli przygotować się do ,,rozmaitych tortur”.

Uczestnicy prezentowali podczas zabawy modę męską, zaplatali warkocz koleżance, rozpoznawali logo marek samochodów, podnosili ciężary, a także w szarmancki sposób prosili partnerkę do tańca.

Walka była bardzo wyrównana. Jury w składzie p. M. Oltman, p. O. Stenzel i p. T. Nowakowska miały ciężki orzech do zgryzienia.

MISTEREM SZKOŁY został uczeń klasy VI Hubert Siuda, któremu koronę i berło wręczyła przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Julia Dembińska.

W dowód uznania wszyscy uczestnicy dyskoteki zatańczyli w rytm muzyki wokół zwycięzcy i jego partnerki.

Dyskoteka była bardzo udana. Wszyscy świetnie się bawili.

 

 

 


 

Rok szkolny 2018/19

 

DZIEŃ DZIECKA

31 maja w naszej szkole obchodziliśmy DZIEŃ DZIECKA. W tym dniu nie było zajęć dydaktycznych. Na uczniów czekało wiele atrakcji i niespodzianek przygotowanych przez nauczycieli oraz Radę Rodziców. Na początku odbył się WIOSENNY PRZEGLĄD TALENTÓW, którego organizatorem była p. Monika Oltmann. Uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności muzyczne, taneczne, sportowe i karciane. Konkurs miał na celu rozwijanie kreatywności uczniów oraz promowanie i odkrywanie nowych talentów.

 

Dalsza część przebiegu DNIA DZIECKA miała charakter sportowy. Konkurencje zostały przygotowane przez nauczycielkę wychowania fizycznego panią Lidię Mrotek, a nad ich przebiegiem czuwali wszyscy nauczyciele. Uczniowie rywalizowali w dwóch kategoriach: klasy 0-II i klasy IV-VI w 6 konkurencjach, które sprawdzały szybkość, zwinność, celność i siłę. Rywalizacji towarzyszyło bardzo dużo śmiechu i emocji sportowych.

 

Zwycięzcy, klasa II oraz klasa VI w nagrodę otrzymali przechodnie statuetki.

Po zakończonych zawodach wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowy kubek wypełniony słodkościami ufundowany przez Radę Rodziców.

Uwieńczeniem obchodów DNIA DZIECKA był grill, wata cukrowa oraz lody.

DZIEŃ GIER PLANSZOWYCH

 

      17.06.2019 r. w naszej szkole odbył się DZIEŃ GIER PLANSZOWYCH. W tym dniu nie było zajęć dydaktycznych. Na początku uczniowie wysłuchali prelekcji przygotowanej przez p. Waldemara Nijaka dotyczącej udzielania pierwszej pomocy. Obejrzeli scenki ukazujące umiejętność niesienia pomocy osobie poszkodowanej. Uczniowie dowiedzieli się jak należy się zachować w nagłych wypadkach do momentu przyjazdu karetki pogotowia. Ćwiczyli układanie osoby rannej w pozycji bocznej ustalonej, przeprowadzanie masażu serca oraz sztucznego oddychania. Uczniowie przypomnieli sobie również ważne numery telefonów alarmowych.

Po prelekcji uczniowie zasiedli do stolików, aby w towarzystwie szkolnych przyjaciół i nauczycieli pograć sobie w gry planszowe. Dzień z grami planszowymi przebiegał w radosnej i twórczej atmosferze. Przypomniał nam, że zwyczajne i powszechnie dostępne gry planszowe mogą być dobrym środkiem dydaktycznym, przy którym uczniowie miło spędzają czas i wiele się nauczą.

 


 

Czytając sięgasz gwiazd ...

Książki bez wątpienia posiadają wielką siłę, wpływają na nasze myślenie, wyobraźnię, przeżycia estetyczne. Stały kontakt z literaturą pomaga w nauce czytania, pisania czy opanowania reguł ortografii.

Dnia 10.05.2019r. odbył się w naszej szkole apel poświęcony Światowemu Dniu Książki i Świętu Bibliotek. Podczas tego apelu wszyscy zebrani mogli obejrzeć spektakl teatralny pt. „Książka przed sądem”, a także film „Dzieje książki od glinianej tabliczki do e-booka”. Nie zabrakło także prezentacji ciekawych pozycji książkowych i zachęcania do czytania poprzez ciekawe recenzje książek.

Na koniec podsumowany został także VI Szkolny Konkurs Czytelniczy (szczegóły w zakładce Konkursy).

„WITAJ WIOSNO”

       Jak co roku, z radością witaliśmy wiosnę i żegnaliśmy zimę. Z tej okazji drugoklasiści, pod opieką wychowawczyni Aleksandry Stenzel przygotowali  uroczysty apel. Na początku kółko muzyczne pod opieką pani Iwony Tadych zaśpiewało piosenki „Wiosenne przebudzenie” oraz „To nasza wiosna”. Następnie uczniowie zaprezentowali krótki program artystyczny pt. „PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY W SZKOLE” oraz recytowali wiersze o tematyce wiosennej. Podczas spotkania nie zabrakło elementów humorystycznych oraz tańców. Cały program przeplatały  żarty i humory związane z wiosną oraz  piękne piosenki. Zwieńczeniem występu był pokaz mody WIOSNA 2019, który wywołał wiele uśmiechu i radości wśród uczestników apelu.

Po części artystycznej nadszedł czas na spalenie ,,Marzanny” i słodki poczęstunek.

ŻYWA LEKCJA HISTORII

Dnia 5.03.2019r.  w naszej szkole odbyła się żywa lekcja historii pt. „Od powstania listopadowego do odzyskania niepodległości”. Spektakl został przygotowany przez Agencję Widowisk Historycznych „Arkona” z Torunia.

Aktorzy podczas występu zademonstrowali mundury i wyposażenie żołnierza niemieckiego, polskich legionistów i żołnierzy Armii Błękitnej. Uczniowie dowiedzieli się na czym polegały plebiscyty, które przeprowadzono na terenie byłych zaborów oraz sami wzięli w nich udział. Wielkie zainteresowanie wzbudziła  scenka rekrutacji legionistów, w której uczestniczyli uczniowie wcielając się w role ochotników. Pokaz zakończył pojedynek na szable oficera armii niemieckiej i polskiej. Uczniowie mieli możliwość zdobycia pamiątkowej monety odpowiadając prawidłowo na pytania.

Żywa lekcja historii wzbudziła wielkie zainteresowanie widzów. Stała się doskonałą okazją do utrwalenia w sposób bardzo przyjazny i przystępny wiadomości z okresu niewoli i czasów odzyskiwania niepodległości.

 

Spotkanie z ratownikiem medycznym

       Dnia 13.12.2018r. Szkołę Podstawową im. Polskich Olimpijczyków w Bądeczu odwiedziła Pani Magdalena Kowalska- ratownik medyczny.

       Pani ratownik uświadomiła uczniom na czym polega jej praca. Jak należy zachować się w nagłych wypadkach do momentu pojawienia się fachowej pomocy medycznej. Uświadomiła uczniom, iż tzw. ,,złote minuty” ratują życie poszkodowanego. Przypomniała dzieciom ważne telefony alarmowe. Uczniowie ćwiczyli także wzywanie pogotowia.

Na spotkaniu pani ratownik udzielała instruktażu oraz zademonstrowała tok postępowania podczas udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach.  Pokazała uczniom jak ułożyć rannego w pozycji bocznej ustalonej jako pozycji bezpiecznej dla osoby poszkodowanej.Dużym zainteresowaniem  uczniów cieszyły się wskazówki związane z masażem serca i sztucznym oddychaniem.  Po omówieniu zasad uczniowie bardzo chętnie i aktywnie wykonywali podstawowe czynności ratownicze pod fachowym okiem ratownika medycznego.

     Na spotkaniu wykorzystane zostały dary Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w ramach programu „Ratujemy i uczymy ratować”.

Spotkanie z przedstawicielem WORD

Z inicjatywy nauczycielki Lidii Mrotek pracownik WORD z Pily przyjechał do naszej szkoły, aby omówić zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Starszy specjalista BRD Ireneusz Michniak w trakcie pogadanki dla uczniów klas IV, V i VI poruszył  zagadnienia dotyczące obowiązku używania elementów odblaskowych, uzyskiwania karty rowerowej oraz prawa jazdy kategorii AM, zasad uczestnictwa w ruchu drogowym i zagrożeniach występujących na drogach w okresie zimowym. Pan Ireneusz przywiózł dla wszystkich uczniów kamizelki odblaskowe, opaski odblaskowe oraz materiały dla klasy V, aby mogli lepiej przygotować się do egzaminu na kartę rowerową.

KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY

Kiermasz Bożonarodzeniowy organizowany każdego roku  6 grudnia w naszej szkole stał się już lokalną tradycją. Jest to wspaniała okazja do spędzenia radosnych chwil w gronie przyjaciół oraz oderwania się od codziennych obowiązków. W tym roku był to jubileuszowy X Kiermasz Bożonarodzeniowy organizowany przez naszą szkołę.

Na spotkanie przyszło wielu wspaniałych gości.  Początkowo wszyscy zebrani obejrzeli prezentację multimedialną przygotowaną przez pana Waldemara Nijaka, która przypomniała nam jak to było kilka lat temu. Podczas spotkania można było odczuć atmosferę zbliżających się świąt.W ten radosny nastrój wprowadzili nas uczniowie, którzy recytowali wiersze i śpiewali kolędy. Obejrzeliśmy krótkie inscenizacje o tematyce świątecznej przygotowane przez uczniów klasyIV i V. Wysłuchaliśmy piosenki wykonanej przez kółko muzyczne pod opieką pani Iwony Tadych.

Po części artystycznej można było kupić upominki przygotowane przez uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły. Wybór był ogromny. W ofercie znalazło się mnostwo ozdób bożonarodeniowych,  pyszne ciasteczka, placki, poduszki, książki i kartki świąteczne. Dużą popularnością cieszyła się loteria prowadzona przez Radę Rodziców. W tym roku zebrane pieniążki zostaną przeznaczone wycieczkę dla uczniów naszej szkoły.

Serdecznie dziękujemy za wspólną zabawę.

Samorząd Uczniowski naszej szkoły ogłosił dzień 22i 23 listopada

,,DNIEM ZDROWEGO ODŻYWIANIA SIĘ”.

 

W tych dniach zachęcano uczniów do rezygnacji ze słodyczy fast foodów , napojów słodzonych na rzecz owoców , warzyw, naturalnych soków i jogurtów. Dlatego, przedstawicielki SU na dużej przerwie sprzedawały naturalne soki, gruszki , mandarynki i jogurty smakowe.

 

Pomysł był trafiony. Na dużej przerwie za ,,witaminkami” utworzyła się bardzo długa kolejka. Dziewczyny miały pełne ręce roboty, jednak z uśmiechem obsługiwały kupujących.

Zebrane pieniądze zasilą konto SU.

 

 

Dzie Pluszowego Misia

23 listopada obchodziliśmy w szkole Dzień Pluszowego Misia, przygotowany przez opiekunkę Samorządu Szkolnego, panią Teresę Nowakowską.
Na dużej przerwie sala pierwszoklasistów wypełniła się uczniami z pozostałych klas, którzy przybyli na spotkanie w towarzystwie ulubionych pluszaków.
Pani Teresa przybliżyła słuchaczom  historię związaną z obchodami święta. Właściwa jego  data  przypada 25 listopada, zaś tradycja obchodów sięga 2002 roku, kiedy to maskotka pluszowego misia świętowała swoje 100 urodziny. W 1902 roku prezydent USA, Teodor Roosevelt, wybrał się z przyjaciółmi na polowanie. Podczas wyprawy postrzelono małego  niedźwiadka. Prezydent nakazał, by go uwolniono. Całe wydarzenie zilustrowano komiksem w waszyngtońskiej prasie. Jednym z czytelników gazety był pewien producent zabawek, który zainspirowany wydarzeniem, stworzył dla dzieci  pluszowego misia. Na pamiątkę imienia prezydenta USA, nadał maskotce  nazwę: ,,Teddy Bear".

Po wysłuchaniu historii, chętni uczniowie, w kilku zdaniach   zaprezentowali przyniesione z domu pluszaki.Urozmaiceniem spotkania była niegdyś  popularna a , dziś mniej znana  piosenka: ,,Niedźwiadki o misiach", którą na zakończenie  wszyscy wspólnie zaśpiewali.

Spotkanie z policjantem.

       6 listopada do naszej szkoły zawitał sierżant Pyrek. Towarzyszyła mu sympatyczna policjantka- pani Magdalena, która od kilku lat systematycznie odwiedza naszą szkołę. Goście sprawili niespodziankę dzieciom z  klas 0- II.

Tematem spotkania było utrwalenie   zasad bezpieczeństwa w szkole, domu, na ulicy, podczas kontaktów z osobami nieznajomymi. Sierżant Pyrek sprawdził również znajomość numerów alarmowych.

Nasi uczniowie nie dali się jednak  zaskoczyć i udzielali samych poprawnych odpowiedzi...

Dziękujemy policjantom z Wysokiej za przybycie i zapraszamy do kolejnych odwiedzin:)

30 września Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

      Po raz pierwszy w tym roku szkolnym nasza szkoła przyłączyła się do Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania. Obchody dnia rozpoczęły się 28.09.2018r na dużej przerwie, podczas której uczniowie poznali historię tej ogólnopolskiej akcji, a także uświadomili sobie, jak ważną rolę odgrywa czytanie książek w nauce i rozwoju intelektualnym każdego człowieka. Następnie uczniowie wysłuchali głośno czytanej książki J.Porazińskiej pt.,, Kozucha Kłamczucha”, po czym nastąpiła analiza treści i nauki płynącej z książki. Ponadto uczniowie kl. 0-VI słuchali głośno czytanych przez p. T. Nowakowską i p. I.Tadych, wybranych przez siebie fragmentów klasyki dziecięcej. Po przeczytaniu określonych fragmentów następowała analiza utworu i ocena bohaterów.
 

Rok szkolny 2017/18

 

Z wizytą w Internetowym Teatrze

       W ubiegły wtorek tj. 15 maja  uczniowie klas  I-VI obejrzeli spektakl pt. „Piotruś Pan” transmitowany na żywo z Teatru Maska z Rzeszowa.

Przed rozpoczęciem spektaklu dzieci przypomniały sobie jakie są zasady zachowania w teatrze, poznały tytuł oraz jego autorów.

Autorski projekt „Internetowy Teatr TVP dla szkół” jest realizowany przez Telewizję Polską wspólnie z Narodowym Instytutem Audiowizualnym.

„Internetowy Teatr TVP dla szkół” to nowatorska telewizyjna inicjatywa wykorzystująca nowoczesną technologię jako sposób  dotarcia ze  sztuką wysokich lotów do  masowej młodej widowni. Odbiorcą teatralnych wydarzeń są uczniowie różnego typu szkół, w szczególności tych, które są oddalone od wielkomiejskich ośrodków kulturalnych i artystycznych. Grany na żywo spektakl odbierany jest w tym samym czasie przez kilkunastotysięczną uczniowską społeczność w całej Polsce za pośrednictwem kodowanej transmisji internetowej.

    Spektakl dostarczył widzom wielu wrażeń oraz pozwolił utrwalić podstawowe pojęcia z zakresu wiedzy o teatrze.

     Z niecierpliwością czekamy na kolejne przedstawienie, ponieważ mamy świadomość tego, że „Teatr jest aktywną refleksją nad samym sobą”.

Z możliwości obejrzenia sztuki na żywo skorzystamy jeszcze nie raz.

,,Żywa” lekcja historii

   

    Dnia 11.04.2018r. odbył się w naszej szkole pokaz historyczny pt. ,,Od Mieszka I do Bolesława Krzywoustego, czyli podróż przez Polskę pierwszych Piastów”. Spektakl  został przygotowany przez Agencję Widowisk Historycznych ,,Arkona”.

    Aktorzy podczas występu przekazali uczniom informacje dotyczące kultury duchowej i materialnej dawnych Słowian z okresu pomiędzy  965 a 1138 rokiem. Program zawierał scenki z pokazami walk wojów średniowiecznych. Publiczność mogła zobaczyć stroje i uzbrojenie z tamtych czasów,  np. kolczugi, hełmy, miecze, tarcze, topory. W niektórych scenkach udział wzięli także uczniowie naszej szkoły. Za aktywny udział w przedstawieniu uczniowie otrzymywali wybijane na bieżąco denary Bolesława Chrobrego. Widowisko wywołało olbrzymie zainteresowanie wśród dzieci   i młodzieży, które miały możliwość bliższego zetknięcia się z historią, znaną jedynie   z podręczników. Niecodzienna lekcja historii, w sposób zupełnie odmienny przybliżyła najważniejsze wydarzenia i daty z okresu Polski pierwszych Piastów. Ciekawostką okazała się również ekspozycja oręża i replik przedmiotów do użytku codziennego: m.in. ceramiki, beczki, skyni, rogu do picia i grania.

Niewątpliwie treść żywej lekcji historii przyczyniła się do utrwalenia w sposób bardzo przystępny    i przyjazny istotnych informacji z okresu wczesnego średniowiecza. Poprzez kontakt  z realistycznymi obrazami historii  możliwe jest  pogłębianie wiedzy młodego człowieka, poszerzenie jego horyzontów i powstanie nowych zainteresowań. Organizatorką pokazu była nauczycielka historii P. Zuzanna Kochaniec.

Wigilie klasowe

Ostatniego dnia pobytu uczniów w szkole przed zimową przerwą świąteczną odbyły się wigilie klasowe. Było czytanie Pisma Świętego, wspólna modlitwa, śpiewanie kolęd nie zabrakło gwiazdora i prezentów.

Kiermasz Bożonarodzeniowy

Tradycją kultywowaną w naszej szkole, stała się organizacja Kiermaszu Bożonarodzeniowego. Jak co roku odbył się on 6 grudnia. Hasło tegorocznej uroczystości brzmiało: „Każdy może zostać Świętym Mikołajem”, a zebrane środki zostały przeznaczone na rehabilitację dwóch uczniów naszej szkoły – Fabiana i Gracjana.Zebraliśmy 2571 zł Przybyli goście, rodzice, nauczyciele oraz uczniowie hojnie wsparli tak szczytny cel, zakupując upominki. A było w czym wybierać. W ofercie znalazło się mnóstwo ozdób bożonarodzeniowych przygotowanych przez nauczycieli i rodziców, a także pyszne ciasteczka, placki, książki, kartki i jabłka. Największą popularnością cieszyła się loteria prowadzona przez Radę Rodziców.

Podczas Kiermaszu czuć było atmosferę zbliżających się świąt. W bożonarodzeniowy nastrój wprowadzili zebranych uczniowie śpiewający pastorałki i kolędy. Repertuar był bardzo bogaty, od skocznych i wesołych utworów po liryczne i refleksyjne ballady. Na koniec niespodziankę przygotował ks. Henryk Dziemińśki, który uświetnił uroczystość swoim występem oraz zaprosił do wspólnego śpiewu wszystkich zebranych.

Z pewnością wszyscy obecni miło spędzili czas i z niecierpliwością czekają na kolejny kiermasz.

Serdecznie dziękujemy za wspólną zabawę i okazane sere.

"Bezpieczny internet"

4 grudnia uczniowie naszej szkoły spotkali się z policjantką z Komendy Powiatowej Policji w Pile. Tematyką zajęć był ,,Bezpieczny internet''. Dzieci poznały zagrożenia świata wirtualnego, zwłaszcza na profilach społecznościowych.Pani policjantka uświadomiła uczniom,jakie konsekwencje płyną z podawania danych osobowych nieznajomym osobom, publikowania zdjęć i zamieszczania filmików. Ponadto dzieci obejrzały serię bajek edukacyjnych o zagrożeniach internetowych. Podsumowaniem spotkania były,, pytania do gościa'' i wspólne zdjęcie.     

Wieczór filmowy

     Dnia 24.11.2017r. odbył się w naszej szkole wieczór filmowy połączony ze szczytnym celem, czyli sprzedażą cegiełek na rehabilitację naszych uczniów, Gracjana i Fabiana Jaworskich. Każdy uczestnik wieczoru filmowego mógł dobrowolnie zakupić cegiełkę i jesteśmy dumni, że każdy z Was, drodzy uczniowie, zdecydował się na taką formę pomocy, a niektórzy kupili nawet kilka cegiełek.

  Cieszymy się bardzo, że w  licznym gronie mogliśmy spotkać się w ten piątkowy wieczór, obejrzeć ciekawy film „Rio”, zjeść pyszny popcorn, gofry i zapiekanki przygotowane przez nauczycieli i  rodziców uczniów klasy  IV i pomóc naszym kolegom. Dochód ze sprzedaży cegiełek wyniósł 216 zł.

Organizatorzy wieczoru filmowego, czyli P. Lidia Mrotek, P. Iwona Tadych, P. Teresa Nowakowska i P. J. Jędrzejak, bardzo dziękują rodzicom za przygotowanie pysznych zapiekanek.

  Z niecierpliwością czekamy na zaplanowany już drugi wieczór filmowy i liczymy na większe zainteresowanie taką formą spędzania czasu wolnego przez uczniów.

Lekcja biblioteczna w przedszkolu.

24 listopada przypadał Dzień Pluszowego Misia.Do przedszkola zawitali nowi goście- wszystkie dzieci przyniosły ulubione pluszaki. W ten dzień zabawki przedszkolne miały wakacje, gdyż całą uwagę przedszkolaki poświęciły swoim misiom.
Tuż po dużej przerwie do przedszkola zawitała pani Teresa Nowakowska, bibliotekarka szkolna, która zaprosiła dzieci do wysłuchania przygód ,,Kubusia Puchatka''.Oprócz zabawnych perypetii Kubusia, dzieci poznały zwyczaje zwierząt zapadających w sen zimowy. Nagrodą za aktywny udział w zajęciach były cukierki. Na zakończenie maluchy zaśpiewały piosenkę ,,Jadą misie''.

Dziękujemy pani Nowakowskiej za przygotowanie pięknej i ciekawej lekcji.

Z cyklu "Spotkania z ciekawymi ludźmi"

22 listopada naszą szkołę odwiedził zasłużony dla naszego regionu gość – Pan Jan Jagiełka. Spotkanie zorganizowała Pani Ewa Weiner.

Pan Jan był wieloletnim pracownikiem Rolniczego Kombinatu Spółdzielczego w Bądeczu, Radnym Miasta i Gminy Wysoka, Prezesem Koła Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego w Bądeczu oraz w Wysokiej, Przewodniczącym Rady Sołeckiej w Bądeczu, Prezesem jednostki OSP, a także delegatem na V Kongres ZSL w Warszawie.

Prowadząca zaprezentowała zebranym dokonania zaproszonego gościa (m.in.: remonty dróg w Bądeczu, powiększenie Cmentarza Parafialnego, powstanie boiska sportowego, budowa Domu Pogrzebowego). Uczniowie z wielkim zaciekawieniem oglądali fotografie przedstawiające Bądecz sprzed wielu lat oraz z uwagą słuchali opowieści Pana Jagiełki. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również wystawka z medalami i odznaczeniami, które otrzymał Pan Jan, m.in.: Złoty i Srebrny Krzyż Zasługi, Odznaka Zasłużonego Działacza Ruchu Spółdzielczego, Złota Odznaka Honorowa Za Zasługi W Rozwoju Województwa Pilskiego, Złoty Medal Za Zasługi Ochrony Przeciwpożarowej. Na koniec zebrani zadawali gościowi pytania, na które Pan Jan chętnie odpowiadał. Zwieńczeniem spotkania było wręczenie Panu Jagiełce kwiatów w podziękowaniu za przybycie oraz wspólne, pamiątkowe zdjęcie.

,,Jesienią dbamy o zdrowie"

,,Jesienią dbamy o zdrowie" - tak brzmiało hasło przewodnie ubiegłotygodniowych zajęć w oddziale przedszkolnym.Podsumowaniem cyklu była wizyta higienistki szkolnej, pani Lucyny Marcinkowskiej, która w piątek, 17 listopada, przeprowadziła pogadankę dotyczącą higieny osobistej oraz zdrowego sposobu odżywiania się. Ponadto maluszki ćwiczyły jedną z umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy- układanie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej. W nagrodę wszystkie dzieci otrzymały kolorowanki podsumowujące prelekcję.Pani Lucynce składamy serdeczne podziękowania za przygotowanie spotkania i zapraszamy do ponownych odwiedzin.Dzieci z wychowawczynią.

   Pożegnanie Pana Zygmunta

W poniedziałek 6 listopada 2017r. pożegnaliśmy pana Zygmunta Jaworskiego, który przez 11 lat pełnił rolę woźnego w naszej szkole i postanowił odejść na zasłuąoną emeryturę. Pan Zygmunt, to prawdziwa "Złota rączka", który czytał w naszych myslach, co należy w szkole zrobic. Będzie nam Pana brakowało.

Nową woźną została pani Angelika Pytlińska. Życzymy, aby czuła się pani dobrze w naszej szkole.

Bezpieczny przedszkolak

Tematyka październikowych zagadnień w przedszkolu w znacznym stopniu wiąże się z zagadnieniami poświęconymi bezpieczeństwu w szkole, na drodze, w domu. Najmłodsi uczniowie poznają numery alarmowe i uczą się wykorzystania ich w sytuacjach kryzysowych.
Oprócz tego, jeśli nadarzy się sposobność, zwiedzają instytucje społeczne, których zadaniem jest ochrona życia obywateli. Tak też było 17 października, kiedy podczas pobytu w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Bądeczu, dzieci poznały specyfikę zawodu strażaka, wyposażenie remizy oraz samochodu. Panowie strażacy przygotowali dla milusińskich niespodziankę w postaci odblaskowych branzoletek i lizaków.
Na początku miesiąca, 3 października do przedszkola zawitali policjanci z komisariatu z Wysokiej, którzy przeprowadzili z dziećmi pogadankę na temat bezpieczeństwa w szkole, w domu, na ulicy, podczas kontaktu z osobą nieznajomą. Wszystkie przedszkolaki bardzo aktywnie uczestniczyły w zajęciach, poznały na czym polega praca policjanta, mogły również usiąść za kierownicą wozu policyjnego, by przy dźwiękach syreny ruszyć w pościg za piratem drogowym:)

Wychowawczyni  składa gorące podziękowania dla pani Magdaleny i pana Szymona za przyjazd do przedszkola oraz dla pana Mateusza i Macieja za umożliwienie dzieciom pobytu w remizie.Dziękuję!

   

 

Rok szkolny 2016/17

Dzień Dziecka

Dzień dziecka w naszej szkole rozpoczęliśmy konkursem Mam Talent przygotowany przez panią Patrycję Jóźwinę (relacja w zakładce konkursy). następnie udaliśmy się na boisko, aby wziąć udział w sportowych zmaganiach. Jak co roku na uczniów czekały statuetki przechodnie, jedna dla klas młodszych, druga dla klas starszych. Rywalizacja odbywała się podczas kolejnych konkurencji takich jak przenoszenie "na barana". skoki w workch, strzały na bramkę, strzały w unihokeju, tory przeszkód, skoki na piłkach, rzuty obręczą na pachołki. Wszyscy bardzo się starali, aby jego drużyna wygrała.

                 

W kategorii klas II - III wygrała klasa III

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W kategorii klas IV - VI wygrała klasa VI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W Dniu Dziecka nie ma jednak przegranych, ani wygranych. Wszystkie dzieci zostały obdarowane upominkami ufundowanymi przez Radę Rodziców. Ponadto Samorząd Uczniowski zadbał o ciepły posiłek dla każdego, kiełbaski z grilla. Dziekujemy wszystkim za fajną zabawę.

Ciekawa lekcja zajęć technicznych

Uczniowie klasy VI długo czekali na to, aby podczas wietrznej pogody puszczać wykonane własnoręcznie latawce. żabawa była przednia.

Dzień Ziemi            

Dnia 24 kwietnia 2017r. uczniowie klas II-VI  w związku z obchodami DNIA ZIEMI wzięli udział w sadzeniu drzewek. Tematykę gospodarki leśnej oraz instruktaż dotyczący sadzenia drzew przedstawił uczniom p. Tomasz Winiarski. Ponadto uczniowie mieli możliwość poszerzyć swoją wiedzę z zakresu ekologii. Dowiedzieli się, że drzewa odgrywają ogromną rolę przyrodniczą i ekologiczną. Są nie tylko miejscem schronienia i ostoją ptactwa, ale również oczyszczają powietrze z pyłów i gazów. Poprzez pochłanianie dwutlenku węgla drzewa poprawiają skład powietrza. Ponadto produkują tlen niezbędny nam do życia. 

Organizatorem Dni Ziemi była p. Izabela Czechowska-Zerzut

                       

 Wielkopostne wietrzenie dusz

W dniach 27, 28, 29 marca odbyły się szkolne rekolekcje wielkopostne dla uczniów naszej szkoły.

     Nauki rekolekcyjne, na zaproszenie księdza Proboszcza, wygłosił i poprowadził ksiądz Jan. Był to czas owocny, który miał za zadanie nauczyć nas jeszcze bardziej kochać Pana Boga i ludzi. Czas, który jest doskonałą okazją do zatrzymania się z pędu życia i zastanowienia się nad własnym postępowaniem, nad sensem życia duchowego.Tematem przewodnim była setna rocznica objawień w Fatimie. Celem takiego wielkopostnego skupienia jest nauka przezwyciężania w sobie tego, co złe, co przeszkadza nam w relacjach z innymi ludźmi a przede wszystkim z Panem Bogiem. Rekolekcje spędziliśmy na śpiewie pieśni, słuchaniu Słowa Bożego.W środę uczestniczyliśmy w Eucharystii. Wybrani uczniowie brali aktywny udział w liturgii Mszy świętej. Najważniejsze teraz jest to, by usłyszane prawdy przenieść do własnego życia, na grunt rodziny, szkoły i podwórka, na którym wspólnie spędzamy czas. Oby te spędzone chwile zaowocowały w nas i byśmy godnie przyjęli Zmartwychwstałego Chrystusa!

Szczęść Boże.

 

Smaczna ... lekcja zajęć technicznych ciąg dalszy...

Tym razem uczniowie klasy VI na lekcji zajęć technicznych w ciekawy sposób poznawali "duże" AGD. Utworzyli grupy, a każda z nich musiała przygotować kolejny posiłek dla kolegów. Był więc pyszny budyń z jagodami, ciasto "zebra" oraz pizza.Klasa ponownie spisała się na medal. Mam nadzieję, że kolejne umiejętności zdobyte na lekcji, przydadzą się w przyszłości. 

Smaczna ... lekcja zajęć technicznych

W poniedziałkowe przedpołudnie uczniowie klasy VI na lekcji zajęć technicznych w ciekawy sposób poznawali "małe" AGD. Utworzyli grupy, a każda z nich musiała przygotować posiłek dla kolegów. Były więc sandwiche, tosty, gofry i andruty z pysznym kremem czekoladowym. Klasa spisała się na medal. Zabawa była przednia, a i umiejętności zdobyte na lekcji z pewnością przydadzą się w przyszłości. Już planujemy kolejną "smaczną" lekcję.

"Żywa lekcja historii"

W dniu 06.03.2017 w naszej szkole odbył się spektakl pt.: "Jak Sobieski pod Wiedniem wojował" , zaprezentowany przez Agencję widowisk historyczno-edukacyjnych "Arkona" z Torunia.
Aktorzy w bardzo interesujący sposób angażując do scenek publiczność przybliżyli najważniejsze wydarzenia od drugiej połowy XVI do końca XVII wieku (od panowania Stefana Batorego do Jana III Sobieskiego). Zaprezentowali pokaz walki na szable ("Osiecz Wiednia" ) oraz oręże jak również stroje i przedmioty użytku codziennego z danego okresu.Uczniowie wzięli udział w quizie sprawdzającym zdobyte przez nich wiadomości. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe, wybijane na miejscu monety.
Zwieńczeniem pokazu był wystrzał z broni czarno – prochowej, repliki pistoletu skałkowego z XVII w. Taka oryginalna forma bezpośredniego kontaktu z historią przybliżyła uczniom dzieje Polski znane dotychczas tylko z podręczników.

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa w Bądeczu
    Bądecz 18
    89-320 Wysoka
  • (+48) 67 213 12 98

Galeria zdjęć